Kırşehir HaberNet

⚖️ HUKUKÇULAR ? COVİD 19 AŞI ? SIRASINDA ÖNCELİKLİ OLMALI

⚖️ HUKUKÇULAR ? COVİD 19 AŞI ? SIRASINDA ÖNCELİKLİ OLMALI
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
997 views
01 Mayıs 2021 - 17:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AVUKATLAR AŞI SÜRECİNDE ÖNCELİKLİ GRUBA DAHİL EDİLMELİDİRLER.

 

? «Herkes, meşru bütün vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde, davacı ve davalı olarak iddia ve savunma hakkına sahiptir.» (Any. md : 36)

⚖️ Bilindiği üzere Evrensel kabul görmüş prensiplerden birisi de yargılamanın üç sac ayağı üzerinden ve birlikte çalışıldığında adalet yerine gelir terazi de doğru tartmış olur. Bu üç süjeden;

⚖️ Yargılama makamını Hakim, İddia makamını Savcı, Savunma makamını ise Avukatlar temsil eder.

⚖️ İnsanlık onurunun korunması ve yüceltilmesi uğruna geliştirilen en önemli sözleşme olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında savunma ve avukat önemli bir yer tutar.

⚖️ Silahların eşitliği ilkesi gereğince, savunmayı temsil eden avukat, iddia makamıyla mümkün olduğunca eşitlenir.

⚖️ Yargılama başladığında ise simetri uygulanır ve avukat (savunma), yargıç karşısında savcı ile eşit konumda yer alır.

⚖️ Böyle bir konumlanma, yüzyıllardır mücadelesi verilen adil yargılanma hakkının temel ilkelerinden masumiyet karinesinin, bağımsız ve tarafsız bir mahkemede yargılanma hakkının zorunlu bir sonucudur.

⚖️ Aksi ise yargılamanın topal, adaletin şüpheli olması sonucunu doğurur.

⚖️ Sağlık Bakanlığı tarafından son günlerde Hakim ,Savcı ve Adliye personeline aşılama takviminde mesleki öncelik getirilirken Avukatlar kapsam dışında bırakılmıştır.

⚖️ Hakim, Savcı ve Adliye personeline aşılama takviminde mesleki öncelik getirilmesine karşı olmamakla birlikte Avukatların ayrık tutulmalarını kabul etmek mümkün değildir.

⚖️ Avukatlık mesleki faaliyetleri nedeniyle sadece adliye ve duruşmalar dışında da resmi ve özel tüm gerçek ve tüzel kişilerle ilişki içinde oluşunu dikkate aldığımızda bulaş ve temas riski en yüksek meslek gruplarının başında gelmektedir.

⚖️ Avukatın yargılamada olmaması ihtimalini doğuracak olan ayrım yargılamaların gereksiz uzamaması ,adaletin şüpheli olmaması için adli personel ve yargılamanın diğer süjeleri gibi Avukatlarında aşı sürecinde öncelikli gruba dahil edilmeleri zarurettir.

Av. Bilgehan ALTAŞ

Hukuki Araştırmalar Derneği

(HUDER) İl Temsilcisi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.