Kırşehir HaberNet

🇹🇷 4 EĞİLİMİN LİDERİ TURGUT ÖZAL KİMDİR ??

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
1.122 views
17 Nisan 2021 - 13:18
🇹🇷 4 EĞİLİMİN LİDERİ TURGUT ÖZAL KİMDİR ??
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TURGUT ÖZAL KİMDİR?

 

1927 yılında Malatya’da doğdu. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi. Elektrik İşleri Etüd İdaresinde görevlendirildi.

1952 yılında mühendislik ekonomisi alanında uzmanlık eğitimi için ABD’ye gönderildi.

Türkiye’ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı.

1961–1962 yıllarında askerlik hizmetini Millî Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasına katkıda bulundu.

Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde ders verdi.

Bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967–1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü.

Ayrıca Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.

1971–1973 yıllarında Dünya Bankası’nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli sınaî kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı.

Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekâleten yürüttü.

Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynadı.

12 Eylül 1980 askerî müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti.

1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı oldu.

1987 seçimleri sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.

31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci cumhurbaşkanı olarak seçilen Özal 9 Kasım 1989 günü bu görevine başladı.

17 Nisan 1993 günü geçirdiği bir rahatsızlık sonucu görevi sırasında vefat etti.

👉 Vefatı sırlar ile dolu olan efsane liberal, muhafazakar, mütedeyyin devlet adamı ÖZAL, zehirlenme şüphesiyle öldüğü kulislerde konuşulmakta. 

👉 Anavatan Partisi kongresinde binlerce kalabalığın içinde kendisine suikast girişimi oldu. Elinden yaralandı. Suikastçiyi affetti.

👉 Bulgar Türkü Naim SÜLEYMANOĞLU nu gizli bir operasyon ile Türkiye’ ye getirip, Halter de Dünya ve Olimpiyat Şampiyonluğu yaşattı.

👉 Kızının davulcuya kaçması basına düştü ve buna çok üzüldü.

👉 En meşhur iki sözü var ve unutulmaz;

1. BENİM MEMURUM İŞİNİ BİLİR!!

2. Rusya’da Grizu patlaması sonucu radyasyon güvenliği hususunda ÇAY BARDAĞI ile ÇAY İÇEREK, radyasyon yok aha ben de içiyorum görüntüsü.

Ailesi bunu TEYİD ediyor. Ama sır perdesi bir türlü bulunmadı. Şüpheler ise giderilmedi…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.