Kırşehir HaberNet

?? 57. ALAYIN HEPSİ BUGÜN İÇİN ŞEHİT OLDU!!

?? 57. ALAYIN HEPSİ BUGÜN İÇİN ŞEHİT OLDU!!
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
1.037 views
17 Mart 2021 - 6:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu gece, 57. ALAY DESTAN YAZDI!!

Çanakkale muharebelerinde, 57. Alay’ın tüm askerlerinin şehit olduğu gecedir.

O şehitler ki, canları, kanları pahasına, bu aziz toprakları bize vatan kılanlardır.
Ruhları şad olsun.

Allah, bizi şehitlerimize mahcup etmesin.
#ÇanakkaleGeçilmez 

Çanakkale’nin kahraman birliği ’57. Alay’

Çanakkale Savaşları’nda, Yarbay Mustafa Kemal’in “Size ölmeyi emrediyorum” sözüyle canlarını ortaya koyarak savunma yapan 57. Alay’ın kahramanlıkları ve ortaya koyduğu başarı halen gururla anlatılıyor.

Çanakkale Savaşları’nda Yarbay Mustafa Kemal’in “Ben size taarruz emretmiyorum ölmeyi emrediyorum” sözüyle canlarını ortaya koyarak düşmanın üzerine yürüyen ve adını tarihe “kahraman birlik” olarak altın harflerle yazdıran 19. Tümen’e bağlı 57. Alay, 103 yıl önceki savaşın mihenk taşları arasında yer alıyor.

AA muhabirinin Atatürk Araştırma Merkezi’nden derlediği bilgiye göre, 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı geçiş harekatı başarısızlıkla sonuçlanınca karadan çıkmayı planlayan düşman birlikleri, bu eylemlerini 25 Nisan 1915 sabahında Arıburnu bölgesinden gerçekleştirmek için harekete geçti.

19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal, 25 Nisan sabahında Arıburnu bölgesinden duyulan top sesleri üzerine bölgeye bir tabur sevkinin gündeme gelmesiyle tümene bağlı 57. Alay’ı, bir top bataryası ve süvari birliğiyle bölgeye gönderdi.

Diğer destek birliklerle düşmanın tam teşekküllü 8 taburuna karşı koyan ve önemli oranda şehit veren 57. Alay, kahramanlıklarıyla ve vatanı için bile bile ölüme gitmeleriyle adını tarihe altın harflerle yazdırdı.

Mustafa Kemal’in “Ben size taarruz emretmiyorum ölmeyi emrediyorum” sözüyle gözünü kırpmadan düşmanın üzerine yürüyen 57. Alay ve diğer birliklerin katıldığı taarruzla ilgili İngiliz Subay General Hamilton’ın

“Gebe dağlar Türk doğurmakta devam ediyor.” sözü de o yıllarda Türk askerinin ortaya koyduğu mücadeleyi akıllara kazıdı.

Yarbay Mustafa Kemal’in komutasındaki 19. Tümen’e bağlı olan 57. Alay’ın, Mustafa Kemal’in emriyle bu bölgeye geldiğini ve savaş sonuna kadar bu bölgenin savunmasında birçok kahramanlıklar gösterdiğini söyledi.

Çanakkale Savaşları sırasında alayın 49 subay ve 3 bin 638 erden oluştuğunu dile getiren Sayılır, şöyle devam etti:

“Bunların 2 bin 288 tüfeği var. Savaşlar başladığında ilk gün 25 Nisan’dan itibaren cephede yerini almış, çarpışmalara katılmış.

Özellikle ilk 2-3 gün, çarpışmalarda ciddi başarı göstermiştir.

Savaş esnasında kaybedilen subay ve askerlerin yerine yeni askerler getirildi. Tüm savaş boyunca 25 subay şehit olmuştur.

Bu elbette ciddi bir rakamdır ama bu 25 subayın yerine aynı rütbelerde olmasa da bir alt rütbesinde asker tekrar alaya verilmiştir. Er olarak baktığımızda ise bin 817 er şehit olmuştur.

Genel orana baktığımızda yarı yarıya şehit var. Bu zaten başlı başına büyük bir olay. Büyük bir kahramanlık. 

?? RUHLARI ŞÂD, MEKANLARI CENNET OLSUN…?

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.