Kırşehir HaberNet

21 MART / NEVRUZ DA TÜRK BÜYÜKLERİ PARKINDAYIZ

21 MART / NEVRUZ DA TÜRK BÜYÜKLERİ PARKINDAYIZ
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
306 views
19 Mart 2022 - 2:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

T.C. KIRŞEHİR VALİLİĞİ

İL KÜLTÜR ve TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

“21 MART NEVRUZ BAYRAMI”

21 Mart Nevruz Bayramı nedeniyle İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil ÇALIŞIR bir mesaj yayınladı.

Halil ÇALIŞIR mesajında; “Nevruz, Türk dünyasının kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna kadar uzanan engin coğrafyada yaşayan toplulukların pek çoğu tarafından yaygın olarak kutlanan bahar bayramıdır. 

Bütün bayramların dinî ve millî bir inanıştan, o toplumu ilgilendiren ortak bir hatıradan, geleneklerden, duygulardan ve tabiatın insanlara tesir eden bir olayından doğduğuna inanılır. 

Tabiat ile iç içe, kucak kucağa yaşayan, toprağı “ana” olarak vasıflandıran Türk’ün düşünce sisteminde “baharın gelişi” elbette önemli bir yere sahiptir. 

Türk kültüründen kaynaklanan Nevruz bayramı, her yönüyle Türk gelenek ve görenekleriyle zenginleşmiş ananevi ve temeli beş bin yıllık Türk tarihine dayalı milli bir bayramdır. 

Ülkemizde 1991 yılında Türk Dünyası ile birlikte ortak bir gün olarak resmi tatil olmaksızın bayram ilan edilen NEVRUZ; 

Türk insanını birbirine kenetleyen, bağlayan, Ergenekon’dan demir dağları eriterek dirilen atalarının ruhlarıyla yanan bir ateştir. 

Bu ateş, hiç sönmeden binlerce yıl yandı ve gelecekte de kıvılcımlarından binlerce gönlü tutuşturarak ”ortak kültür ocağı”nda binlerce ruhu ısıtacaktır. 

Bir ortak kültür ve zenginlikler yumağı olan bu anlamlı bayramı, sonsuza dek kutlayabilmemiz, bireysel ve toplumsal sevgi, saygı, hoşgörü, birlik, barış, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma içinde yaşama isteğimize ve bilincimize bağlıdır. 

Nevruzun bolluk ve bereketi müjdeleyen sıcak günlerini mutlulukla geçirebilmemiz için tüm güzellik ve cömertliğiyle bizi bağrında barındıran doğa ve çevremizle tam bir uyum içinde yaşamamız ve onu sevgi ve özenle korumamız gerekmektedir.  

Bugün tüm Orta Doğu coğrafyasında, Türk coğrafyasında gerçekten coşkuyla baharın gelişi, doğanın tekrar uyanışı kutlanıyor. 

Bende burada bu gelecek olan yeni dönemin, her sene tekrarlanan bu döngüde bu yılki bereket döneminin, uyanış döneminin öncelikle hayırlı ve uğurlu olmasını, bizlere, gençlerimize, milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. 

Önümüzdeki dönemde baharla birlikte hem ülke olarak hem aile hem de bireysel olarak bazı sıkıntılarımız varsa bunları aşmamızı diliyorum. 

Velhasıl herkesin derdine bu yeniden uyanan doğanın bir çare getirmesini temenni ediyor, tüm hemşerilerimizi 21 Mart Pazartesi günü saat 11.00 da, 

Ankara Caddesinde bulunan Türk Büyükleri Parkında çeşitli etkinliklerle kutlayacağımız NEVRUZ Bayramı’na davet ediyorum.” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.