Kırşehir HaberNet

27 MAYIS DARBESİ ANILIYOR…

27 MAYIS DARBESİ ANILIYOR…
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
284 views
27 Mayıs 2022 - 21:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na:

Ne zaman dürüst olacaksın‼️

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Örfi İdare Kumandanlığı tarafından yayınlanan tarihi belgedeki ifadeleri ile bugün Kılıçdaroğlu’nun ortaya attığı ‘kaçış’ iddialarının benzerliğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ndaki Adnan Menderes Kongre Merkezi’nde 27 Mayıs Darbesi’nin 62’nci yılı vesilesiyle düzenlenen ‘Yassıada Mahkemesi Yargılanıyor’ temalı anma programına katıldı.

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘kaçış planı’ iddialarına yanıt verdi.

Muhalefet kanadından sıklıkla dillendirilen kaçma, yurt dışına para transferi iddialarına yanıt veren Erdoğan, Eskişehir Örfi İdare Kumandanlığı tarafından yayınlanan tebliğdeki ifadeleri gündeme getirdi.

Söz konusu belgenin Kılıçdaroğlu’nun söylemleri ile aynı içerikte olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’nin sandıkla iktidara gelemeyince yalanın,

kışkırtmanın, iftiranın, provokasyonun bulunduğu bir siyaset tarzıyla hareket ettiğini söyledi.

Belgedeki ifadeler ile Kılıçdaroğlu’nun iddialarının benzerliği

Kılıçdaroğlu’ndan aldığı tazminatları TÜRGEV ve ENSAR Vakfı’na bağışlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Bu, Eskişehir Örfi İdare Kumandanlığı’nın tebliğidir. Aynı bugünü göreceksiniz burada. Diyor ki; beraberlerinde 17 uçak dolusu altın, mücevherat ve parayı kaçırmakta iken yakalandılar.

Bay Kemal’in geçen akşam söylediğinden farkı var mı? Aynı değil mi? Cumhurbaşkanı da kaçırmış..

Tazminatlar TÜRGEV ve ENSAR Vakfı’na!!

Man Adası dediler, oradan 150 bin lira ceza, ardından şimdi bir 100 bin lira daha. Ben de dedim ki bu 150 artı 100 bini TÜRGEV ve ENSAR Vakfı’na verelim.

Hiç olmazsa Bay Kemal’in birkaç kuruşu buralara nasip olsun. Nereden ne geliyor, milletimiz bunu çok iyi bir şekilde görmüş olsun. Ama öğrenecek. Bu hayır kurumlarımızın yolu nereden geçiyor bunu da bilecek.

Tabii, o paraları nereden bulacağı da önemli. Allahualem, devletin CHP’ye verdiği paralardan naklediyordur…

1960 darbesi, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idam edilmesiyle sonuçlanırken,

Yassıada mahkemeleri ile idama gönderilen üç ismin Vatan Caddesi’ndeki mezarlarına defni için aileleri 29 yıl beklemek zorunda kaldılar.

TRT Haber’de 27 Mayıs darbesi ile ilgili hazırlanan Sıcak Nokta programında Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak kazılmasına giden yollar çarpıcı anekdotlarla gündeme getirildi. 

Programda dikkat çeken bölümlerden biri de Türkiye’nin ilk demokrasi şehidi olarak anılan Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın mezarlarının Yassıada’ dan alınıp Vatan Caddesi üzerindeki anıt mezara nakline kadar geçen sürede yaşananlar oldu. 

Öyle ki ailelerin cenazelerle ilgili her nakil talebinde iktidarda farklı farklı isimler olsa dahi Türkiye’de gündem değişti, olaylar başka başka noktalara kaydı.

İşte idamların yaşandığı 1960 darbesinden cenazelerin nakledilmesinin gerçekleştiği merhum Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olduğu 1990’lı yıllara kadar bekletildi. yaşananlar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.