Kırşehir HaberNet

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
611 views
15 Ocak 2021 - 17:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Değerli basın mensupları, kıymetli Kamu görevlisi arkadaşlarım !!

Hepinizin bildiği gibi memur maaş zamları açıklandı. Ne yazik ki, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılan artışlar ülkemizin gerçekleriyle örtüşmüyor.

Son 10 yıldır memur maaşları enflasyonun bile altında kalıyor ve sürekli eriyor. Bu durum küresel salgınla birilikte sürdürülemez bir hal almıştır.

Memurlarımız ve emeklilerimiz, yoksulluk içinde en temel itiyaçlarnı bile karşılayamaz durumdadır. Toplu sözleşme görüşmeleri de etkisiz sendikalar ve malum konfederasyon yüzünden yaralara çare üretmekten uzak kalmaktadır.

2019 yılında gerçekleştirilen toplu sözleşme  gorüşmeleri sonucun da kamu görevlileri ile emeklierin sosyal ve özlük haklarında kayda değer bir kazanım,

Sağlanamadığı gibi 2020 yılı için altışar aylık dönemler halinde % 4′ er, 2021 yılı için ise % 3′ er oranında  zam yapılması karara bağlanmış tır.

Buna bağlı olarak 2020 yılı içerisinde memur ve emekli maaşalarına enflasyon farkı da dahil olmak üzere % 11,56 zam yapışken yıllık enflasyon, % 14,60 olmuştur.

Dolayısıyla geçtiğimiz yıl memur maaşları resmi enflasyon karşısında % 3,04 erimiş bulunmaktadır. TUİK’ ın resmi enflasyonu yıllık % 14,6 oldu.

Ama çeşitli mal ve hizmetler % 28,12 ; ulaştırma % 21,12; gıda % 20,61; ev eşyası %18.04; sağlık  harcamaları %16,67 oranında zamlandı.

Memur maaşlarına 2020 yılının tamamı için ortalama 463,86 TL zam yapıldı. Buna karşılık  aynı dönemde 4 kişilik ailenin insanca yaşaması için,

Vazgeçemeyeceği zorunlu harcamaları 965,10 TL yükseldi. Yani yalnızca geçen yıl memurun alım gücü aylık tam 501,24 TL azaldı.

2021 yılına ilişkin olarak, ise memur maaşlarına, yılın her iki yarısı için % 3, toplam kümülatif  % 6,1 oranında zam yapılması kararlaştırılmıştır.

Buna karşm TCMB enflasyon tahminini % 9,4 olarak güncellemiştir. 2021 yılında enflasyon hedefine ulaşılsa bile memur maaşlarının, gerçekleşen enflasyon karşısında yine en az % 3,5 eriyecegi daha şimdiden kesinleşmiştir,

Zaten ocak aynda alınan % 3 zam, mart ayı itibariyle  vergi dilimindeki artışa gidecektir.

Hal böyle olunca memur ve emeklerimizin alım gücü yıldan yıla azalmakta, aile bütçesindeki açık her gün biraz daha búyümektedir.

Enflasyon farkının alım gücünde bir telafi içermediği aksine geç kalmiş bir mahsuplaşma ile memur maaşları na reel anlamda sıfır zam yapıldığının, tescili olduğu unutulmamalıdır.

Enflasyonun toplumsal boyuttaki en olumsuz etkiIeri hiç kuşkusuz dar ve sabit gelirler üzerinde görülmektedir.

Memur ve emeklilerimiz alışveriş yapamaz, en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmiştir.

Ama her ne hikmetse kamu oyunda sanki memurların bir eli yağda bir baldaymış gibi afaki maaş rakamları dolaşmaktadır.

Halbuki kamuoyundaki rakamlarla memurlarımızın eline geçen rakamlar arasında dağlar kadar fark vardır.

Kıymetli arkadaşlar;

Ülkedeki gelir dağılımın da adaletin sağlanması için en önemli araçlardan bir tanesi benimisenen ücret politkalarıdır.

Ürünlerin fiyatına fahiş oranlarda zam gelirken maaş artışlarnın enflasyonun bile altında kaIması, gelir dağılımını bozacak, ekonomik olumsuzlukların yükünü yalnızca çalışan kesime yükleyecek bir etken olacaktır.

Bir süredir var alan eknomik daralmanın yanı sıra, COVID-19 salgının da etkisiyle tüm dünya ekonomileri zor günlerden geçmektedir.

Dünyada pek çok devlet bu olumsuzlukları bertaraf etmek için çalışan, çalışmayan toplumun tüm kesimlerine doğrudan gelir desteği sağlamakta, çeşitli sektörlere de teşvikler sunmaktadır.

Aynı şekilde devetimiz de salgın sürecinin olumsuz ekonomik etklerini azaltmak için değişik sektörlere yönelik ekonomik destek ve tedbireri hayata geçirmigtr.

Ülkemizde desteğe en çok ihtiyaç duyan kesimlerden birisi de maaşları enflasyonun bile altında kalan kamu görevileri ve emeklilerdir.

Tüm dünya ülkeleri dar ve sabit gelirli kesime yönelik tedbir alırken ülkmmizde enflasyon % 14,6 olmuş, ama memur maaşına % 3 artış yapılmıştır.

Böyle bir uygulama var olan ekonomik sorunları daha da derinleştirir. Memur ve emeklilere yapılacak destek ekononmiye de cansuyu olacak.

Piyasaların canlanmasını sağlayacaktır. Bu çerçevede Kamu görevlerinin ve emeklilerin maaş artışlarının gerçekleşen enflasyon, yoksuluk sınırı ve refah payının temel alındığı, bir mantık içinde belirlenmesi lüzumludur.

Ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emelilere de bir destek paketi açıklanmasını ve kamu görevlilerine ek zam verimesini talep ediyoruz.

Bu talebimizi ve gerekçelerini içeren mektuplarımızı bugün ülkemizin 81 ilinden Cumhurbaşkanımıza ve sayin Hazine ve Maliye Bakanına gönderiyoruz.

Hazırladığımız gerçek maaş bordraların da mektubumuza ekledik ve kamu çalışanlarımız içinde bulunduğu zorluğu ortaya koyduk.

Yetkililerin memurlarımızı enflasyona ve ekonomik olumsuzluklara ezdirmeyecegini umuyor,

Maaşlardaki erimeyi telafi edecek ek bir zamla salgınla mücadelenin kahramanlarının yüzlerini, güldürmesini bekliyor, hepinize saygılar sunuyorum.

15 Ocak 2021

Bilal TÜRK 

Türkiye Kamu-Sen Kırşehir İl Temsicisi
ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.