Kırşehir HaberNet

Akhisarspor MKE Ankaragücü Aytemiz Alanyaspor Antalyaspor İstanbul Başakşehir Beşiktaş Bursaspor Erzurum BB Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Göztepe Kasımpaşa Kayserispor Atiker Konyaspor Trabzonspor Demir Grup Sivasspor Yeni Malatyaspor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
747 views
13 Haziran 2021 - 12:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Fitness Eğitmeni, Eflatun Bayan ve Çocuk Spor Salonu Sahibi Dilek Eflatun YILMAZ:

“KORANANIN ETKİLERİNİ,
SPOR YAPARAK GİDERMENİN
EN İSABETLİ ZAMANI BUGÜN”

Fitness Eğitmeni, Eflatun Bayan ve Çocuk Spor Salonu Sahibi Dilek Eflatun Yılmaz, yaklaşık 1,5 yıldır tüm insanların hayatını ve yaşam biçimini etkisi altına alan, beden ve ruh sağlığı ciddi boyutta etkilenen insanları spor yapmaya davet etti.

Depresyon en yaygın olarak bilinen ve birçok kişiye dokunan, etkilediği kişilerin yaşamları üzerinde önemli sonuçlar doğurabilen zayıflatıcı bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Dilek Eflatun Yılmaz,

“Evlerde kapalı kaldığımız bu zorlu pandemi sürecinde yaşamını streslerini ruh beden sağlığını sporla yöneten bir antrenör olarak spor salonumuzun açılışıyla birlikte etrafımda daha somut olarak gözlemledim.

Bugüne kadar sporcularım üzerinde somut olarak gözlemlediğim sadece “beden sağlığı” değil “ruh sağlığı” üzerinde de mutlak olumlu etkiler oldu.

Bu durum; samimi olarak ifade edeyim ki “pandemi dönemi boyunca” çok açıklığıyla ortaya çıktı” dedi.

Şehrimiz Nasuhdede Mahallesi, Nur Sultan Nazarbayev Bulvarı, Sarılar Sitesi’nde Kırşehir halkına üç yıldır hizmet veren ve Kırşehir’in tek bay bayan ve çocuk spor salonu sahibi olan

2. Kademe Fitness Antrenörü Dilek Eflatun Yılmaz, pandemide düzenli egzersiz yapmanın faydalarına dikkat çekti.

Covid-19 hastalığının özellikle bağışıklığı güçlü olan kişilerin daha kolay atlattığı bilim insanlarının ortak düşüncesi olduğunu ifade eden Antrenörü Dilek Eflatun Yılmaz “Bağışıklık sistemi sağlığı ve düzenli spor arasında sıkı bir ilişki vardır.

Düzenli egzersiz kalp sağlığını güçlendirir, kan basıncını düşürür, vücut ağırlığını kontrol altına almamızı sağlar ve en önemlisi de hastalığa karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Yaptığımız egzersizler; immün sisteminin çalışmasına olumlu katkısı ile covid-19’a karşı bizleri daha korunaklı hale getiriyor” dedi.

“BEDEN RUH VE ZİHİN BÜTÜNLÜĞÜNÜ DENGELEMENİN KEYFİNİ SPORLA YAŞAYIN.”

Antrenörü Dilek Eflatun Yılmaz, korana endişesiyle aylardır evlerine kapanan herkesi sağlıklarına yeniden kavuşmaları için her fırsatta spor yapmalarını,

bu hastalığın açtığı tahribatı gidermenin en isabetli zamanın da spor yapmaktan geçtiğini söyledi.

Antrenör Dilek Eflatun Yılmaz, gazetemize yaptığı açıklamada şunları ifade etti.

“Fiziksel olarak aktif olduğunuzda, zihniniz günlük streslerden uzaklaşır.

Bu, olumsuz düşüncelerle boğulmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Egzersiz, vücudunuzdaki stres hormonlarının seviyesini azaltır.

Bunlar, stres ve depresyonu uzak tutmaya yardımcı olabilecek doğal ruh hali kaldırıcılarıdır.

“Endorfinler”, spordan sonra sizin daha rahat ve iyimser hissetmenize neden olacaktır.

“Gün içinde çok geç saatlerde spor yapmamaya özen gösterin, yatmadan birkaç saat önce yapılan egzersiz sizi uyutmayacak kadar enerjik yapabilir.

Sporcularımda somut olarak gözlemlediğim ve kendilerinin de “farkındalık” oluşturduğu bazı gözlemlerimi paylaşmakta büyük yarar görüyorum:

“Bayan sporcularımda öz güven ve benlik saygısı artıyor, fiziksel kaz gücü artıkça dayanaklığın gelişmesine bağlı olarak kendi imajlarında da bariz ve iyi yönde gelişmeler gözlemleniyor.

“Spor ve fiziksel aktivitelerinde belli bir disiplini yakalayan sporcularımda uyku kalitelerinin artığı, daha hızlı uykuya daldığı dahası uyku derinliğinin arttığı spor yaptığı zamanların ertesi gün zihinsel görünümlerinin, ruh halleri üzerinde son derece olumlu etkiler yaptığını somut olarak gözlemledim.

“Pandemi süreci boyunca tetiklenen stres ve hatta panik ataklar sporsuz ve hareketsiz yaşam sürenler de “salt depresyon ilaçları” eşliğinde “büyük kilo almaları” üzülerek gözlemledim.

Tamda bu noktada spor merkezimize gelen öğrencilerimde sadece kendi özel durumlarına göre programladığım ve bizzat yönettiğim durumda, salt sporla bir rahatlama değil, aynı zamanda sosyal bir aktif ide havasının da etkili olduğunu gözlemledim.

Bu nedenle; Beden, zihin ve ruh aslında bir bütün olduğunu, Bir bütün olarak işlev yaptıklarını, Fiziksel egzersizler, hareketler, spor faaliyetlerinin; beden, beyin, zihin sağlığımız ve ruh sağlığımız açısından iyileştirici ve kalıcı etkilere sahip olduğunu aklımızdan cikarmayalim”

Antrenör

Dilek Eflatun YILMAZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.