Kırşehir HaberNet

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI ‼️

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI ‼️
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
795 views
13 Eylül 2021 - 18:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ahilik haftası kutlamaları başladı. Eline, diline, beline sahip ol ilkesi ile bilinen Pir Ahi Evran Veli hazretleri 1200 lü yıllarda,

Anadolu da Lonca teşkilatı kurdu. Merkezi Kırşehir di. Bu sistemde herkes esnaf olamaz ve esnaf olabilmek için çıraklıktan başlayarak belli imtihanlar dan geçmek zorunda idi.

Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatımızı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen “Ahilik Haftası” etkinlikleri başladı.

Ticaret Bakanlığı koordinesinde kutlanan 34. Ahilik Haftası etkinlikleri Kaleden yapılan Top Atışı ve Cacabey Meydanında Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu ile başladı.

Ahi Evran-ı Veli Türbesinin ziyaret edilerek dua okunan programda, buradan Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ne kadar devam eden Kortej Yürüyüşü gerçekleştirildi.

Yürüyüşe Valimiz Sayın İbrahim Akın’ın yanı sıra Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Sezai Uçarmak, Milletvekillerimiz Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, il protokolü, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezindeki Haftanın Açılış programı öncesinde Açık Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Sergisi, Aile Yaşam Merkezince hazırlanan Bozkırın Erenleri Resim Sergisi,

Ahilik Eserleri Fotoğraf Sergisi ve Türksoy Ressamlar Sergisinin açılışları gerçekleştirildi.

Ahilik Haftası açılış konuşmasını yapan Valimiz sayın İbrahim AKIN, Türk Milletinin kendisini asırlar boyunca huzur ve barış içinde yaşatacak toplumsal yapılanmaları ile dünyaya örnek olmuş bir millet olduğunu,

bu yapıların en önemlilerinden birisinin de doğduğu bu topraklardan geniş bir coğrafyaya yayılan Ahilik Geleneği olduğunu söyledi.

Ahilik Teşkilatının kültür ve medeniyetimizin gelişmesinde, sosyal, ekonomik ve ticari hayatımızın belirli kurallar dâhilinde işleyişinde ve çalışma hayatının ahlaki değerlerle bütünleşmesinde büyük rol oynadığını belirten Valimiz Sayın İbrahim Akın,

“Ahilik kurumu, doğruluğu, dürüstlüğü, ahlaklı olmayı, helal kazancı, yardımlaşma ve dayanışmayı temel alan felsefesiyle, esnaf ve sanatkârlarımızın belli kurallar içinde yetişmesine, ehliyet ve liyakat unsurları dâhilinde mesleğinde yükselmesine katkıda bulunmuştur.

Ahiliğe göre iş hayatında başarılı olmanın yolu dürüstçe üretmekten, kardeşçe paylaşmaktan, emeğe ve kul hakkına saygı göstermekten geçmektedir.

Günümüzde insanı sadece ekonomik bir meta olarak gören anlayış karşısında paylaşmayı esas alan Ahilik ilkelerinin kıymetini daha iyi anlıyoruz.” dedi.

Ahi Evran-ı Veli’nin esnaf ve sanatkârlarımıza miras bıraktığı iş ahlakının ve çalışma disiplininin günümüzde de yaşatılmasının hem ekonomik gelişmemizde hem de toplumsal huzurun sağlanmasında büyük önem taşıdığını ifade eden Sayın Valimiz, sözlerine şöyle devam etti:

“Milli birlik ve beraberliğimizin en büyük teminatlarından birisi olan Ahilik geleneğini dünyaya tanıtmak ve gelecekte de var olmasını sağlamak amacıyla 2021 yılı Cumhurbaşkanlığımızca

“Ahi Evran Yılı” olarak kabul edilmiş ve UNESCO tarafından anma- kutlama yıldönümleri arasına alınmıştır.

Ahilik’in günümüzde de yaşatılmasını sağlamak, bu kadim geleneği en doğru şekilde anlamak ve genç nesillere aktarmak amacıyla kutlanan Ahilik Programının 16 Eylül Perşembe günü yapılacak bölümüne inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın teşriflerini beklemekteyiz.

Bizler de koronavirüs tedbirlerine uyarak Ahilik Haftası’nı ilimize yakışır şekilde coşkuyla kutlamanın gayreti içerisinde olacağız. Tüm halkımızı ilimizde yapılacak etkinliklere katılmaya davet ediyorum.

Bu duygularla, başta esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere halkımızın Ahilik Bayramı’nı kutluyor, Ticaret Bakanlığımız koordinesinde hazırlanan Ahilik Haftası’nın düzenlenmesinde emeği geçen tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum.”

 

Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Sezai Uçarmak da yaptığı konuşmada, Ahilik değerlerini gelecek nesillere aktarılması için Ahiliğin hem okullarda ders olarak okutulması gerektiğini hem de esnafın üretimden tüketime kadar Ahilik değerlerine sıkı sıkıya bağlı olması gerektiğini söyledi.

 

Milli Eğitim Bakanlığının Ahiliğin meslek okullarında okutulması için bir ders kitabı hazırlığı olduğunu belirten Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Sezai Uçarmak “Günümüzde teknolojide ve diğer alanlarda hızlı gelişmeler oluyor. Onlar bizim sosyal hayatımızı da etkiliyor. Mesela, elektronik ticaret diye bir şey var. Geleneksel ticaretin ana partneri durumuna geldi. Günlük hayatta rekabeti bozan Ahilik perensiplerine aykırı çok şey var. Elektronik ticarette, geleneksel perakende ticarette mutlaka dokunmamız gereken yerler var. Onlarla ilgili bakanlık olarak çalışma yapıyoruz. Bu değerlerin aktarılmasında emeği geçmiş Ahi Evran başta olmak üzere tüm atalarımızın hepsine rahmet diliyor, bu yıl 34.’sü kutlanan Ahilik Haftasını kutluyorum.” dedi.

 

Milletvekilimiz Mustafa Kendirli de konuşmasında, “Doğruluğu, dürüstlüğü, helal kazancı, sabrı ve kanaati öğreten bir mektep olan Ahilik teşkilatının başkenti Kırşehir’de Ahilik Haftası etkinliklerinin sürdürülmesinin haklı gururunu yaşıyoruz. Gelenekleri ve görenekleri büyük bir hazineye sahip ülkemizde, usta-çırak ilişkisiyle geleceği şekillendiren Ahilik geleneği medeniyetimizin en büyük zenginliklerinden birisidir.” şeklinde konuştu.

 

Milletvekilimiz Metin İlhan da “Ahi Evran, Hacı Bektaş, Yunus Emre, Aşık Paşa ve diğer birçok alimlere ev sahipliği yapan Kırşehir’de Ahilik geleneğini yaşatıyor olmak bizler için çok değerlidir. Böylesine bir tarihi birikim ve kültüre sahip olmak sadece ilimiz için değil, ülkemiz ve dünya için de örnek alınması gereken bir durumdur.” sözlerine yer verdi.

Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk’ün de bir konuşma yaptığı Haftanın açılışının ardından Cacabey Meydanına kurulan Ahiler Çarşısı, Ahiler Sağlık Çadırı ile Uzun Çarşıda hafta boyunca sürecek olan Kırşehir Alışveriş Festivalinin açılışı gerçekleştirildi.

Vatandaşlara Ahi Pilavı, Ahi Helvası ve Ahi Şerbetinin ikram edildiği Ahilik Haftası etkinlikleri, düzenlenen çeşitli etkinliklerle devam edecek.

Kırşehir’de 19 Eylül Pazar gününe kadar devam edecek etkinliklerin ilk gününde top atışı ve Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından Ahi Evran Veli’nin türbesi ziyaret edilerek başladı.

Ahi Evran Külliyesi ile Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi arasında düzenlenen kortej yürüyüşünün ardından burada çeşitli sergilerin açılışı gerçekleştirildi.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde haftanın resmi açılış programının ardından Cacabey Meydanı’ndaki Ahiler Çarşısı, Masal Çadırı ve Oyun Parkı ve Ahiler Sağlık Çadırı’nın açılışı yapıldı.

Uzun Çarşı’da Kırşehir Alışveriş Festivali’nin açılışı yapıldı. Anıt Meydanı’nda Ahi pilavı, helva ve şerbet ikram edildi.

Çeşitli etkinliklerle devam edecek ilk günün akşamında konserler düzenlenecek.

Program kapsamında katılımcılara her gün Ahi pilavı, helva ve şerbet ikram edilecek, 16 Eylül Perşembe 34. Ahilik Haftası Ödül Töreni gerçekleştirilecek.

Ahilik Hizmet Ödülü ve Ahilik Onur Ödülü takdim edilecek, mehter takımı gösteri sunacak, şed kuşanma töreni icra edilip, yılın Ahisi, çırağı ve kalfası ile Ahi Evran Yılı Resim Yarışması’nda dereceye girenlere ödül verilecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.