Kırşehir HaberNet

CHP GENEL BAŞKAN YRD. KAYA, SINAVLAR HAKKINDA SORU ÖNERGESİ VERDİ‼️

CHP GENEL BAŞKAN YRD. KAYA, SINAVLAR HAKKINDA SORU ÖNERGESİ VERDİ‼️
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
1.016 views
01 Haziran 2020 - 17:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

LGS VE YKS SINAVLARININ ERTELENMESİ TALEBİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI‼️

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eğitim den sorumlu Ankara Milletvekili (Kırşehir’li) sayın Yıldırım KAYA, LGS ve YKS sınavlarının ertelenmesini TBMM’ye verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması için TBMM’ye soru önergesi veren Kaya, “LGS ve YKS sınavları, Covid-19 riski dikkate alınarak ileri tarihlere ertelenecek midir?” diye sordu.

KAYA yaptığı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı, Covid-19 salgınını gerekçe göstererek kendi bünyesindeki iki sınavı ertelerken, 20 Haziran’da yapılacak LGS’yi ertelememiştir. 25-26 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak YKS ise öne çekilerek, 27-28 Haziran 2020 tarihine alınmıştır.” dedi.

KAYA, “LGS ve YKS’ye girecek gençler ve çocuklar korktuklarını, psikolojilerinin bu sınavı kaldıracak durumda olmadığını söyleyerek, sınavların ileri tarihe ertelenmesini talep etmektedir.

Sınav tarihleri yaklaştıkça tedirginlik ve stres daha da artmaktadır.” ifadelerini kullandı.

KAYA TBMM’ye verdiği soru önergesinde, “Covid-19 riskine rağmen; YKS tarihi neden öne çekilerek, 25-26 Temmuz’dan, 27-28 Haziran tarihine alınmıştır?”

“Milli Eğitim Bakanlığı; Covid-19 riskini gerekçe göstererek, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ile Kalfalık ve Ustalık Sınavını ileri tarihlere ertelerken, LGS sınavını neden 20 Haziran’da yapmakta ısrar etmektedir?”

“Covid-19 riski gerekçe gösterilerek bazı sınavlar ileri tarihlere ertelenirken, bazı sınavların ise tam tersi, neden öne çekilmiştir?” “LGS ve YKS sınavları, Covid-19 riski dikkate alınarak ileri tarihlere ertelenecek midir?” sorularını sordu.

Kaya, “Covid-19 riski varsa; LGS’ye girecek çocuklar için de, YKS’ye girecek gençler için de vardır.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın soru önergesi ve açıklamasıı:

Covid-19 salgını nedeniyle; 20 Haziran 2020’de yapılacak Liselere Geçiş Sistemi Merkezi Sınavı (LGS) ile 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS); daha uygun bir tarihe ertelenmesi talep edilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı da Covid-19 salgınını gerekçe göstererek; İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınav tarihini 6 Haziran’dan 5 Eylül’e, 2020 Haziran döneminde yapılacak Kalfalık ve Ustalık Sınavını ise 2020 Ağustos dönemine ertelemiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Covid-19 salgınını gerekçe göstererek kendi bünyesindeki iki sınavı ertelerken, 20 Haziran’da yapılacak LGS’yi ertelememiştir.
25-26 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak YKS ise öne çekilerek, 27-28 Haziran 2020 tarihine alınmıştır.

LGS ve YKS’ye girecek gençler ve çocuklar korktuklarını, psikolojilerinin bu sınavı kaldıracak durumda olmadığını söyleyerek, sınavların ileri tarihe ertelenmesini talep etmektedir. Sınav tarihleri yaklaştıkça tedirginlik ve stres daha da artmaktadır.

Covid-19 riski varsa; LGS’ye girecek çocuklar için de, YKS’ye girecek gençler için de vardır.
Bu bilgiler kapsamında;

1. Covid-19 riskine rağmen; YKS tarihi neden öne çekilerek, 25-26 Temmuz’dan, 27-28 Haziran tarihine alınmıştır?

2. Milli Eğitim Bakanlığı; Covid-19 riskini gerekçe göstererek, “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı” ile “Kalfalık ve Ustalık Sınavı”nı ileri tarihlere ertelerken, LGS sınavını neden 20 Haziran’da yapmakta ısrar etmektedir?

3. Covid-19 riski gerekçe gösterilerek bazı sınavlar ileri tarihlere ertelenirken, bazı sınavların ise tam tersi, neden öne çekilmiştir?

4. LGS ve YKS sınavları, Covid-19 riski dikkate alınarak ileri tarihlere ertelenecek midir?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.