Kırşehir HaberNet

JAPON BAHÇESİ KIRŞEHİR ÖDÜL ALDI

JAPON BAHÇESİ KIRŞEHİR ÖDÜL ALDI
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
617 views
31 Ekim 2020 - 21:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Avrupa Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Sanat Çalışmaları ile Chicago Kütüphanesi tarafından “En İyi Yeşil Tasarım” ödülü alan
Kırşehir Japon Bahçesi, Japonya sınırları dışında bulunan en büyük botanik bahçelerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Japonya sınırları dışında bulunan en büyük botanik bahçelerinden birisi: Kırşehir Japon Bahçesi

Japonya’nın sınırları dışındaki en büyük bahçelerinden olan Kırşehir’ in Kaman ilçesindeki Japon Bahçesi (Prens Mikasa Japon Anı Bahçesi),

Sonbaharda oluşan rengarenk görüntüsüyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından 1993 yılında,

Altes Prensi Takahito Mikasa’nın Kalehöyük kazılarını başlatması anısına ve bölge halkına rekreasyon alanı oluşturulması amacıyla,

Yaptırılan Kaman ilçesine bağlı Çağırkan köyündeki bahçede bulunan farklı türlerdeki ağaçlar ve bitkiler sonbaharın farklı renklerine büründü.

Oluşturulan çağlayan ve suni göletle ağaçlar ve çeşitli bitkilerin farklı renklerde görüntüleri ziyaretçilerine ayrı güzellik sunuyor.

Covid-19 salgınına rağmen Japon Bahçesi’ne sonbahar aylarında da ziyaretler sürüyor.

Bahçeyi ziyaret etmek için Ankara’dan geldiğini söyleyen İsmet Çam, ailesi ile burayı gezdiğini ve çok güzel bir manzara ile karşılaştığını belirterek, cep telefonuyla bu güzelliği ölümsüzleştirdiklerini söyledi.

Yurt dışından gelen bir heyeti daha önce buraya getirdiğini ifade eden Rasim Aydın, “Kırıkkale’den geldim. Daha önce kafile getirmiştim.

Bu sefer de ailemle birlikte gezmeye geldim. Burası bozkırın ortasında bir yeşillik. Etrafta böyle yerleri bulmak zor” dedi.

Japon Bahçesine internette rastlandığını, Ankara’dan görmeye geldiğini dile getiren Sanberk Küçükkelepçe de “İlk defa geliyorum. Çok beğendim. Dedi.

Ağaçların altında yazan bilgilendirme yazıları hoşuma gitti. Renkli, bakımlı, hoş bir yer. Ankara’ya da uzak değil” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.