Kırşehir HaberNet

PSİKOLOG NEDİM YÜKSEL ÇAKIR AÇIKLADI ‼️

PSİKOLOG NEDİM YÜKSEL ÇAKIR AÇIKLADI ‼️
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
1.004 views
03 Mayıs 2021 - 14:42
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Uzman Psikolog Nedim Yüksel Çakır, başlayan tam kapanma sürecinde nelere dikkat edilmesi hakkında bazı uyarılarda bulundu!!

Psikolog Çakır yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi tam kapanma sürecini başladı. Bu süreçte ebeveynlerin, yetişkinlerin, gençlerin ve çocukların uyması gereken kurallar olacak.

Öncelikle bu kısıtlamayı zihnimizde yasak olarak değerlendirmemiz gerekiyor.

Bu kısıtlamayı kendimiz, ailemiz, sevdiklerimiz ve tüm toplum için uymamız gereken bir fedakarlık olarak düşünelim.

Bu süreçte toplum sağlığı üzerinde hepimize düşen bazı görevler bulunmaktadır.

Öncelikle bu yeni varyantla çocuklardaki bulaş riskini göz önünde bulundurarak çocuklarımızın özellikle site içi ve sokaklardaki oyun arkadaşlarına çok dikkat edelim.

Bu süreçte ebeveynler çocuklarına doğru bilgilendirmeyi yaş guruplarına göre yapabilirler.

Hepimiz bu iki haftayı aşkın süreci nasıl değerlendireceğimizi plan yaparak oluşturmaya çalışalım.

Hangi filmleri seyredeceğiz, hangi kitapları okuyacağız, kimlerle görüntülü veya sesli görüşmeler yapacağız. Bunları mutlaka önceden belirleyelim” ifadelerini kullandı.

”BİR YILI AŞKIN SÜREDİR PANDEMİDE 65 YAŞ ÜSTÜ BÜYÜKLERİMİZİN OLDUKÇA SIKILDIĞINI BİLİYORUM”

”Bu süreç içerisinde evimizde bazı fiziksel hareketlerimize devam edebiliriz. Nefes egzersizleri yapabiliriz.

Bununla ilgili çeşitli videolardan faydalanabiliriz” diyen Psikolog Nedim Yüksel Çakır sözlerine şöyle devam etti: ”Bir yılı aşkın süredir pandemide 65 yaş üstü büyüklerimizin oldukça sıkıldığını biliyorum.

Bayram sürecine de rastlayacak olan bu tam kapanmada büyüklerimizin hallerini, hatırlarını görüntülü ve sesli iletişim araçlarıyla sorabiliriz.

Bu süreçte onlarla anılarımızı paylaşabilir ve pandemi bittiği zamanda da neler yapabileceğimize, hangi seyahat programlarını yapacağımıza karar verebiliriz.

Hayatımızın olağan bir akışı haline gelen pandemi bu süreçte bize pek çok şey öğretti.

Özellikle sağlığımızın ne kadar değerli olduğunu, özgürlüğümüzün kıymetini bize daha güçlü bir şekilde hatırlattı.

Pandemi bittikten sonra da sağlık ve özgürlüğümüz hakkında yeniden bir değerlendirme yaparak, bu süreci nasıl tanımlayacağımızı, bu süreci nasıl yaşayacağımızı aile bireylerimizle, arkadaşlarımızla yeniden gözden geçirebiliriz.”

“ÇOCUKLARIMIZI DOĞRU BİLGİLENDİRELİM” Psikolog Nedim Yüksel Çakır, bu süreçte çocuklara doğruların söylenmesi tavsiyesinde bulunarak,

”İki haftayı aşkın sürecek tam kapanmada özellikle pandemi ile ilgili doğru bilgilere erişmek için her akşam çocuklarımıza konuyla ilgili sorulara doğru cevap vermeliyiz.

Bu konuda referans aldığımız bilim insanlarını ve bilim kaynaklarını onlara yaş gruplarına göre uygun bir şekilde anlatmalıyız.

Biliyoruz bu süreç bir gün sona erecek. Bu pandemi sona erecek. O zaman hepimiz birbirimizle daha sağlıklı görüşeceğiz ve sosyalleşeceğiz.

Bu vesile ile hepinizin Ramazan Bayramı’nı şimdiden kutluyor, sağlık ve mutluluk dileklerimi sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.