Kırşehir HaberNet

AYASOFYA KILIÇ HAKKINA DÖNDÜ!!

AYASOFYA KILIÇ HAKKINA DÖNDÜ!!
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
170 views
24 Temmuz 2020 - 19:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

29 Mayıs 1453 te Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmed Han 21 yaşında İstanbulu fethetmesi, Hristiyan ve İslam dünyasında büyük yankı uyandırdı.

Ortaçağ kapandı. Yeniçağ başladı. Ateşli silahlar daha da geliştirildi. Kale savunma sistemi büyük toplar yapılması nedeniyle meydan savaşlarına tekrar dönüldü.

Fatih Sultan Mehmed Han, ecnebilere imtiyazlar verdi. Halkı kılıçtan geçirmedi. Doğu Roma nın son kalesi Bizans ta tarihe gömülmüş oldu.

Bugün itibariyle Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ, AYASOFYA Camii’nde Cuma Hutbesi’ni okumak üzere minbere kılıçla çıktı. Bu bir adettir.

Osmanlı “Fetih” geleneğinde fethin sembolü olarak caminin minberine iki yeşil sancak asılır ve minberin sağ tarafına 3 Hilalli kılıç konulurdu.

Bugün itibariyle Ayasofya nın ibadete açılmasına bir çok ünlü ve siyasetçi de geldi. Ünlüler den Pelin ÇİFT, Siyasetçilerden CHP Muharrem İNCE ve Akparti Kırşehir Milletvekili sayın Mustafa KENDİRLİ de açılışa katıldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.